تنها راه نجات از مرگ جاهلی | بلاگ

تنها راه نجات از مرگ جاهلی

تعرفه تبلیغات در سایت

تنها راه نجات از مرگ جاهلی

براساس روایتی که شیخ صدوق با سند معتبر از جضرت امام حسن عسکری علیه­السلام روایت کرده، راه نجات از هلاکت و مرگ جاهلی در آخرالزمان منحصر است به دعا برای فرج حضرت بقیه­الله ارواحنافداه.

احمد بن اسحاق، وکیل امام حسن عسکری علیه­السلام در قم، به سامرا سفر کرده، به محضر مقدس آن حضرت شرفیاب شده، در نظر داشت که از آن حضرت پیرامون جانشین آن حضرت سؤال کند، امام علیه­السلام ابتداءً فرمود:

ای احمد بن اسحاق! خداوند تبارک و تعالی از روزی که آدم علیه­السلام را آفریده، هرگز روی زمین را خالی نگذاشته و هرگز خالی نمی­گذارد از حجت خویش بر مردمان، که به وسیله­ی او بلا را از اهل زمین دفع می­کند و به سبب او باران می­ فرستد و برکات زمین را ظاهر می­سازد.

احمد بن اسحاق گوید: عرضه داشتم: ای فرزند پیامبر! بعد از شما امام و خلیفه کیست؟

امام علیه­السلام از جای برخاستند، به شتاب وارد منزل شدند، چون بیرون آمدند، پسربچه­ای را بر دوش خود حمل می­کردند که صورتش همانند ماه چهارده شبه بود و سه ساله به نظر می­رسید پس فرمودند:

ای احمد بن اسحاق! اگر نبود که تو در نزد خدای عز و جل و در نزد حجت­های خداوند عزیز و گرامی هستی، فرزندم را بر تو عرضه نمی­کردم. او همنام پیامبر خدا و هم­کُنیه­ی آن حضرت است، او همان است که زمین را آکنده از عدل و داد نماید، همان­گونه که پر از جور و ستم شده باشد.

ای احمد بن اسحاق! مثل او در میان این امت مثل خضر علیه­السلام است و مثل او مثل ذی­القرنین است.

وَ اللهِ لَیَغِیبَنَّ غَیبَهً لاَ یَنجُو فِیهَا مِنَ الهَلَکَهِ إلاَّ مَن ثَبَتَهُ اللهُ عزَّوَجلَّ عَلَی القَولِ بِإمَامَتِهِ وَ وَفَّقَهُ لِدُّعَاءِ بِتَعجِیلِ فَرَجِهِ؛

به خدا سوگند او غایب می­شود یک غایب شدنی که در آن دوران غیبت، از هلاکت رهایی نمی­یابد جز:

1.      کسی که خداوند او را در اعتقاد به امامت او ثابت و استوار بدارد.

2.    او را برای دعا به تعجیل فرج آن حضرت موفق نموده باشد.

احمد بن اسحاق گوید: عرض کردم: ای مولای من! آیا علامت و نشانی هست که دلم اطمینان پیدا کند؟

پس آن پسر بچّه فرمود:

أنَا بَقِیَّهُ اللهِ فِی أرضِهِ وَ المُنتَقِمُ مِن أعدائِهِ، فَلاَ تَطلُب أثَراً بَعدَ عَینٍ یَا أحمَدَ بنَ إسحَاقٍ!؛

من تنها ذخیره­ی خداوند در روی زمین و انتقام گیرنده از دشمنان خدا هستم. پس از دیدن دیگر از نشان نپرس، ای احمد بن اسحاق!

 

 

چند نکته:

در این احادیث شریف که با سند معتبر از امام حسن عسکری علیه­السلام روایت شده، چنین نکته­ی مهم به روشنی بیان شده است:

1.      هرگز روی زمین خالی از حجت نبوده و نخواهد بود، چنان­که در اخادیث فراوان آمده است:

لاَ الحَجَّهُ لَسَاحخَتِ الاَرضُ بِأهلِهَا؛

اگر یک لحظه حجت خدا در روی زمین نباشد، زمین ساکنان خود را در کام خود فرو می­برد.

تصور نشود که در دوران «فترت» روی زمین خالی از حجت بود، مثلا در بین حضرت عیسی و پیامبر اسلام که دوران فترت نامیده می­شود، پیامبر صاحب شریعت نبود، ولی پیامبران تبلیغی و اوصیای حضرت عیسی در میان بنی­اسرائیل و اوصیای حضرت ابراهیم در سرزمین حجاز هموار بودند.

به هنگام ولادت پیامبر اکرم صلی­الله­علیه­ وآله حضرت عبدالمطلب حجت خدا و حضرت ابوطالب وصی او بود. ودایع نبوت در نزد حضرت ابوطالب بود، پس از بعثت پیامبر اکرم ودایع نبوت را به آن حضرت تقدیم نمود.

2.    به وسیله­ی حجت خدا بلاها از اهل زمین دفع می­شود، چنان­که حضرت بقیه­الله ارواحنافداه در گهواره به ابونصر خادم فرمود:

أنَا خَاتَمُ الأوصِیاءِ، وَ بِی یَدفَعُ اللهُ البَلاَءَ عَن أهلِی وَ شِیعَتِی؛

من خاتم اوصیاء هستم، خداوند به وسیله­ی من بلاها را از شیعیان و خاندانم دفع می­کند.

3.    نزول باران و همه­ی فیوضات الهی به برکت حجت خدا می­باشد.

خداوند فیاض علی الاطلاق است، هر لحظه فیوضات پروردگار به سوی مخلوقات در حال فیضان است، لکن برای رسیدن این فیوضات به مخلوقات جاهن، واسطه­ی فیض لازم است، این واسطه­ی فیض در هر عصری امام و حجت آن عصر می­باشد.

در این رابطه تحقیق بسیار ارزشمندی از پروفسور هانری کُربَن منتشر شده که بسیار شایان دقت و در خور تأمّل است.

4.   برکات زمین به وسیله­ی حجت خدا ظاهر می­شود، چنان­که در حدیث آمده است:

حِینَئِذٍ تُظهِرُ الاَرضُ کُنُوزَهَا وَ تُبدِی بَرَکَاتِهَا، فَلا یَجِدُ الرَّجُلُ مِنکُم مَوضِعاً لِصَدَقَتِهِ وَ لاَ لِبَرِّهِ، لِشُمُولِ الغِنَی جَمِیعَ المُؤمِنِینَ؛

در آن هنگام (به هنگام ظهور حضرت) زمین گنج­های خود را آشکار می­سازد و همه­ی برکاتش را ظاهر می­کند، دیگر کسی از شما برای صدقات و مبرّات خود جایی پیدا نمی­کند، زیرا هم مؤمنان را ثروت فرا می­گیرد.

5.    تقوا تنها وسیله­ی رسیدن به محضر آن کعبه­ی مقصود و قبله­ی موعوداست، چنان­که امام حسن عسکری علیه­السلام در فرازی از این حدیث شریف خطاب به احمد بن اسحاق فرمود:اگر نبود که تو در نزد پروردگار و حجت­های خداوند گرامی هستی، فرزندم را به تو ارایه نیم دارم.

قرآن کریم معیار گرامی شدن را تقوا معرفی کرده می­فرماید:

إنَّ أکرَمَکُم عِندَ اللهِ أتقَاکُم"

گرامی­ترین شما در نزد خدا پارساترین شما می­باشد.

براین اساس تنها راه رسیدن تقوا و تنها مانه راه گنا می­باشد، چنان­که شخص مولا در نامه­اش به شیخ مفید بیان فرموده است.

6.  حضرت بقیه­الله هم­نام و هم­کنیه­ی پیامبر اکرم صلی­الله­علیه­وآله می­باشد، چنان­که در ده­ها حدیث شریف به آن تأکید شده است.

7. بزرگ­ترین شاخصه­ی ظهور حضرت مهدی علیه­السلام گسترش عدالت در سر تا سر گیتی است، چنان­که در 148 حدیث به آن تصریح شده است.

8.  حضرت مهدی در این اخادیث از نظر عمر طولانی به حضرت خضر علیه­السلام تشبیه شده که اینک زنده است و حدود 6000 سال از عمر شریفش می­گذرد.

امام صادق علیه­السلام می­فرماید: خداوند از این جهت به حضرت خضر این عمر طولانی را عطا فرموده که برای امکان طول عمر امام زمان علیه­السلام به عمر طولانی او استدلال شود.

9. حکومت جهانی و سیطره به کل جهان در گذشته فقط برای چهار نفر میسر شده، که دو تن از نیکان و دو تن از غیرصالحان بوده­اند: 1) حضرت سلیمان؛ 2) ذوالقرنین؛ 3) نمرود؛ 4) بخت­النصر.

در این حدیث حکومت جهانی آن حضرت به سلطنت ذوالقرنین تشبیه شده است.

10. در این حدیث شریف از غیبت طولانی آن حضرت و سردرگمی مردم در عصر غیبت و هلاکت همگان، به جز دو گروه با دو شاخصه­ی مهم سخن رفته است:

 

1) پایداری در دین

در احادیث فراوان آمده است که پایداری در دین در عصر غیبت، همانند کندن خار درخت پرخار با دست می­باشد.

همان قدر که پایداری در دین در عصر غیبت سخت است، به همان مقدار پاداش آن نیز بسیار عظیم و باشکوه است.

امام سجاد علیه­السلام در این رابطه می­فرماید:

مَن ثَبَتَ عَلَی مُوَالاتِنَا فِی غَیبَهِ قَائِمِنَا، أعطَاهُ اللهُ عَزَّوَجَلَّ أجرَ ألفِ شَهِیدٍ، مِن شُهَداءِ بَدرٍ وَ اُحُدٍ؛

هرکس در زمان غیبت قائم ما بر ولایت ما پابرجا و استوار باشد، خداوند منّان به او پاداش هزار شهید از شهدای بدر و احد عنایت می­فرماید.

 

2) دعا برای تعجیل در امر فرج

شاخصه­ی دوم برای رهایی از هلاکت توفیق دعا برای تعجیل در امر فرج می­باشد جالب توجه و شایان دقت در حدیث امام حسن عسکری علیه­السلام است که در مورد این دو شاخصه، عنایت و توفیق الهی مطرح شده، آنجا که می­فرماید:

لاَ یَنجُو فِیهَا مِنَ الهَلَکَهِ إلاَّ مَن ثَبَّتَهُ اللهُ عزَّوَجلَّ عَلَی القَولِ بِإمَامَتِهِ، وَ وَفَّقَهُ لِلدُّعَاءِ بِتَعجِیلِ فَرَجِهِ؛

در عصر غیبت از لاهکت نجات پیدا نمی­کند، جز کسی که:

1) خداوند منان او را در اعتقاد به امت آن حضرت پایدار بدارد.

2)او را برای دعا به تعجیل فرج آن حضرت موفق نماید.

از این حدیث شریف استفاده می­شود که ثبات و پایداری در عقیده و توفیق دعا برای تعجیل در امر فرج که به عنوان دو شاخصه­ی نجات از هلاکت معرفی شده، منحصراً با عنایت و توفیق حضرت احدیّت امکان­پذیر می­باشد، کهبسیاری از دوستان اهل­بیت از آن غافل هستند و شاید در شبانه­روز حتی چند ثانیه نیز به یاد مولا نیستند و دعا برای فرج را به عنوان یک وظیفه نمی­شناسند.

یکی از دوستان عاشق و شیفته­ی مولا، مرحوم آقای جعفریان که از هیئت امنای مسجد مقدس جمکران بود، نقل می­فرمود: روری با خانواده از تهران به قم آمده، به مسجد مقدس جمکران مشرف شدم، به هنگام مراجعت سید بزرگواری را دیدم که پیاده عازم مسجد می­باشد، ماشین ر انگه داشتم، پیاده شدم، سلام عرض کردم و گفتم: آب خنک از آب تهران هست. اجازه می­فرمایید لیوانی تقدیم کنم.

لیوان پر کرده تقدیم نمودم و پرسیدم: کجا انشاءالله؟

فرمودند: به مسجد جمکران می­روم.

عرضه داشتم: برای فرج آقا بقیه­الله دعا بفرمایید.

فرمودند: آن وظیفه­ی شیعیان ما می­باشد.

ابن جمله خیلی صریح بود، ولی ذهنم منتقل نشد.

آن­گاه نیمی از آب لیوان را میل کردند و فرمودند:

شیعیان ما به اندازه­ی این نصف لیوان به ما اعتنا ندارند!! اگر روزی در وسط بیایپبان به نصف لیوان آب نیاز پیدا کنند، تا آن را به دست نیاورند، از پا نمی­نشینند، ولی اینک بیش از هزار سال است که ما را گم کرده­اند و به دنبال ما نیستند و در صدد جستجو بر نیامده­اند.

سپس فرمودند:

این همه مردم که به مسجد جمکران می­آیند، هر کدام به دنبال مشکل خود هستند، یکی مریض دارد، دیگری خانه می­خواهد، سومی مشکل ازدواج دارد، هر کدام به دنبال مشکل خویش هستند. چند نفر از این­ها فقط به خاطر ما می­آیند؟!

اینک بر همه­ی ما فرض عین است که همواره به یاد مولا باشیم، برای فرج آن حضرت دعا کنیم، برای سلامتی آن حضرت صدقه بدهیم، در اماکن مقدسه و مشاهد مشرفه به جستجوی آن حضرت باشیم و به خاطر بسپاریم که هر لحظه در پرتگاه سقوط و هلاکت هستیم و تنها ره رهایی از این هلاکت:

1) پایداری در عقیده

2) دعا برای تعجیل در امر فرج می­باشد.

 

برای تحقیق بیشتر:

1.      منتخب الاثر، تألیف آیه­الله صافی گلپایگانی، جلد دوم

2.    پرتوی از دهه­ی مهدویت، تألیف علی­اکبر مهدی­پور

3.     تنها ره رهایی، از همو.


برچسب‌ها: ولادت امام حسن عسکری, ظهور, حضرت مهدی علیه السلام...
نویسنده : بازدید : 6 تاريخ : جمعه 20 مرداد 1396 ساعت: 1:25